Kas ir žurnāls „Biškopis”?

Žurnāla nosaukums precīzi norāda, ka tas ir biškopības nozares profesionāls izdevums. Publicētie raksti žurnālā aptver plašu, aktuālu ar biškopības industriju saistītu tematiku – likumdošana, mārketings, padomi praktiskajā biškopībā, bišu veselība, bišu zinātne, intervijas ar biškopjiem utt.

2019. gada augusta izdevums "Biškopis" pieejams aplūkošanai"

Izdošanas vēsture

Izdevums var lepoties ar senu izdošanas vēsturi – aiz muguras 20 gari gadi. Pirmo reizi žurnālu izdeva 1997. gadā, kad iznāca pirmie divi žurnāla numuri. Zīmīgi, ka pirmos divus numurus nosauca par burtnīcām un tiem bija izteikti tematisks raksturs - pirmā burtnīca iztirzā bišu saimju ziemošanas aspektus, savukārt otrā burtnīca pievēršas tirgzinībām.


1997. gada "Biškopis" burtnīcas

Turpmāk, līdz 2013. gadam, žurnāls iznāk četras reizes gadā, aptverot dažādas biškopības nozarei aktuālas tematikas. Patīkami, ka žurnāla attīstība un izaugsme turpinās. Sākot ar 2013. gadu, tas iznāk 6 reizes gadā.


2013. gada izdevumi

Nenovērtējamu ieguldījumu žurnāla izdošanā ir ziedojusi publiciste Nadīna Laukmane. Tieši N. Laukmane sadarbībā ar Latvijas Biškopības biedrību (LBB) iniciēja žurnāla izdošanu. Piecpadsmit gadu garumā N. Laukmane bija žurnāla „Biškopis” galvenā redaktore un izdevēja. Lai arī žurnāla izdošana bija privāta, tomēr izdevēja vienmēr uzsvērusi, ka žurnāls „Biškopis” ir visai biškopības industrijai piederošs un kopējs. 2011. gada nogalē izdevēja N. Laukmane žurnālu „Biškopis” ar autortiesībām uzdāvināja LBB.

Kopš 2012. gada žurnālu izdod LBB. No 2012. gada pirmā numura līdz 2013. gada otrajam izdevumam žurnāla galvenā redaktore bija Rita Kalniņa, bet no 2013. gada trešā numura galvenā redaktora pienākumus izpilda LBB padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis. Kopš žurnālu izdod LBB, par tā māksliniecisko noformējumu atbild māksliniece Rita Kalniņa.

2017. gadā žurnāla abonementu skaits sasniedz 1570, kas ir vērā ņemams skaits.

Arhīvs

Daudzu gadu garumā žurnālā ir publicēts ļoti bagātīgs informācijas klāsts, kas lieti var noderēt gan iesācējiem biškopjiem, gan hobija biškopjiem, gan profesionāļiem. Ņemot vērā minēto un N. Laukmanes teikto, ka žurnāls „Biškopis” ir visai biškopības industrijai piederošs, LBB pieņēma lēmumu izstrādāt elektronisku žurnāla „Biškopis” arhīvu, un dot iespēju biškopjiem iepazīties ar daudzajiem vērtīgajiem rakstiem, kas publicēti žurnālā.

Žurnāla arhīvs ir publicēts un integrēts LBB mājas lapā www.strops.lv zem izvēlnes "Biškopis" arhīvs. Šobrīd lasīšanai ir atvērti raksti no 1997. gada izdevumiem līdz pat 2011. gada 4. numuram.

Pirms uzsāciet darbu ar arhīva lietošanu, lūdzu, iepazīstaties ar zemāk esošo sadaļu „Arhīva lietošana”.

Arhīva lietošana

(I) Žurnāla „Biškopis” arhīvs LBB mājas lapā ir slēgta sadaļa, kurai autorizējoties var piekļūt tikai LBB biedri. Ja Jūs neesat LBB biedrs, bet interesē biškopība un vēlaties iepazīties un lasīt žurnāla „Biškopis” arhīvu, tad aicinām pievienoties plašajai LBB saimei. Detalizētāku informāciju, kā kļūt par biedru, skatīt šeit.

(II) Lai uzsāktu darbu ar žurnāla Biškopis arhīvu, lūdzu, lapas labajā malā autorizācijas sadaļā ievadiet:

  • e-pastu, kuru Jūs esat reģistrējis LBB;
  • LBB biedra kartes numuru.

Pēc datu ievades aktivizējiet izvēlni „Pieslēgties”. Ja ievadītie dati ir korekti, tad sistēma automātiski nodrošina piekļuvi žurnāla „Biškopis” arhīvam.
(!) Gadījumā, ja Jūs esat LBB biedrs, bet Jūsu rīcībā nav biedra karte un nav zināms kartes numurs, tad lūdzu sazinieties ar biroja administratori Līgu Lapiņu-Lapšinu par biedra kartes izgatavošanu, rakstot uz e-pastu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. vai zvanot t. 63027762, mob. 25902500.
(!!) Savukārt, ja Jūs esat LBB biedrs, bet Jūsu rīcībā nav e-pasts, tad lūdzu to izveidojiet un nosūtiet e-pastu biroja administratorei uz iepriekš minēto e-pastu.
(!!!) Ja Jūsu rīcībā ir gan e-pasts, kas noziņots LBB, gan kartes numurs, bet Jums neizdodas autorizēties arhīva lietošanai, tad lūdzu sazinieties ar LBB pētnieku Valteru Brusbārdi, rakstot uz e-pastu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. vai zvanot mob. 28879891.

(III) Arhīvā lasītājam ir pieejami pilni raksti no žurnāla numuriem, kas vecāki par trim gadiem. Arhīvs nemitīgi tiks papildināts, un līdz ar jauna žurnāla numura izdošanu, arī arhīvā lasītājam tiks rasta pieeja atbilstošam trīs gadus vecam žurnālam.

(IV) Raksti, kuri arhīvā atzīmēti ar atslēdziņas simboliku , lasīšanai nav pieejami. Savukārt raksti, kuri atzīmēti ar PDF faila formāta simboliku , ir pieejami lasīšanai.

Materiālu sagatavoja:
Valters Brusbārdis
LBB pētnieks